
Automatic Cylinder Change Over Unit - Application: Ivf Lab And Hospital
Price: 89600.00 INR / Number
(80000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
89600.00 INR / Number
Weight :
5.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Use | 2 cylinders can be connected to the system, if one cylinder becomes empty automatically changes supply to the next cylinder |
| Product Type | Automatic Cylinder Change over Unit |
| Application | IVF LAB AND HOSPITAL |
| Color Code | Black |
| Dimension (L*W*H) | 30X11X20 Centimeter (cm) |
| Suitable For | IVF, LABS AND HOSPITALS |
| Properties | PLC control system ensures the cylinder is perfect empty & pressure sensor measures input pressure changes accurately |
| Power | 50 Watt (w) |
| Material | Made of aluminium & powder coated |
| Weight | 5 Kilograms (kg) |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 15 Days |
| Packaging Details | CARTOON BOX WITH BUBBLE SHEET WRAPPED FOR DOMESTIC |
| Main Export Market(s) | Asia, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Unit Type | Number |
| Color Code | Black |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| MRP | 89600.00 INR |
| Brand Name | ADLER |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Breadth | 11.00 cm |
| Price | 80000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Number |
| Shipping Type | free |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Weight | 5.00 Kilogram |
| GSTIN | 12% |
| Pkg Box Height | 20.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Length | 30.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Adler Systems Inc is a reputed manufacturer, supplier, and exporter of IUI products, IVF products, air handling units, anti-microbial sheets, etc. We are also a leading provider of AMC and installation services. Based in Chennai, Tamil Nadu, India, we have become an industry leader by offering modern and precise in vitro fertilization (IVF) lab instruments.Since 2014, we have been offering technically sound and durable IVF lab instruments to meet the demands of hospitals, fertility clinics, and research institutions across India.Our MissionTo provide the best solutions to fertility clinics, hospitals, and medical sectors with state-of-the-art IVF lab instruments. With relentless innovation, high-quality adherence, and honest busines
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33ABWPE0177F1ZQ
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ABWPE0177F1ZQ
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mrs R.
Members since
3 Years
Address
No.30, Raghava Nagar, DR. Rajendra Prasad Road, Chennai, Tamil Nadu, 600044, India
Report incorrect details


































