
Automatic Cutting Winding Binding Machine - Color: White/blue/gray
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Production Capacity | Up to 900 units/hour |
| Model No | Customizable |
| Operating Temperature | 5-40C |
| Voltage | AC220V / 50Hz |
| Drive | Servo motor |
| Accuracy | Highly precise binding |
| Frequency | 50Hz |
| Noise Level | Low (<70 dB) |
| Lubricating System | Manual greasing |
| Power Rating | 2.2kW (estimated) |
| Machine Type | Coiling/binding/cutting integrated |
| Frame Type | Sheet metal |
| Cooling System | Fan cooling |
| Motor Power | 750W (approx.) |
| Features | Programmable cycles |
| Product Type | Other, Automatic Cutting Winding Binding Machine |
| Technology | Other, Automatic |
| Power Source | Other, Electric |
| Power | 2200W (estimated) |
| Surface Treatment | Other, Powder coated |
| Dimension (L*W*H) | 1200x700x1600mm (approx.) |
| Weight (kg) | 60kg / 150kg / 180kg |
| Color | White/Blue/Gray |
| Usage & Applications | Cable, wire winding & binding |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
21
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AVPPA4109A1Z1
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AVPPA4109A1Z1
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Ms Shahnwaz Alam
Members since
2 Years
Address
Sector 63 A, Village Bahlolpur, Nearby Indian Gas Agency, Noida, Gautambuddha Nagar Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
automatic cutting machine in Noida
Report incorrect details






























