





Automatic Cut To Length Machine (Actlm)
Price Trend: 3500000.00 - 5000000.00 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Drive Motor | AC Servo Drive |
| Product Type | Automatic Cut To Length Machine |
| General Use | Sheet Metal Straightening & Cutting |
| Material | Other, Mild Steel, Stainless Steel, Aluminum Sheets |
| Type | Other, Cut to Length Line Machine |
| Capacity | up to 15 Tons |
| Weight (kg) | Approx. 4000 kg |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Cutting Speed | 0-80 meters/min |
| Cutting Thickness | 0.2 mm to 3.0 mm |
| Cutting Function | Other, Automatic Feeding and Cutting |
| Cooling System | Other, Air Cooling |
| Drive Type | Other, Electric Motor with Servo Control |
| Voltage | 415 V, 3 Phase, 50 Hz |
| Dimension (L*W*H) | 6500 mm x 2200 mm x 1700 mm |
| Feature | Other, High Precision, Easy Operation, Sturdy Construction |
| Color | Other, Industrial Blue & Grey |
| Motor | Heavy Duty Servo Motor (7.5 kW) |
| Mechanical Precision | A+-0.1 mm per meter |
| Software Detail | PLC based Controls with Touch Screen HMI |
| Cutting Method | Shearing Blade Mechanism |
| Control System | Integrated PLC Based |
| Cutting Area | 1600 mm (Width) x Adjustable Length |
| Cutting Material | Steel, Aluminum, Copper |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1976
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
23AADFR7119L1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AADFR7119L1Z3
Indore, Madhya Pradesh
Partner
Mr. Masood
Members since
24 Years
Address
38, Kibe Compound, Indore, Madhya Pradesh, 452001, India
automatic cutting machine in Indore
Report incorrect details








































