
Automatic Coptector
Price: 48000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Noise Level | Less than 65 dB |
| Power Rating | 2.2 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Weight | Approx 150 kg |
| Flow Rate | 350 L/min |
| Control System | Other, Automatic |
| Pressure Capacity | 8 bar |
| Motor Power | 3 HP |
| Refrigerant Type | R134a |
| Filtration Grade | HEPA |
| Drive Type | Other, V-Belt Drive |
| Phase | Single Phase |
| Type Of Compressor | Other, Screw Compressor |
| Allied Equipment | Other, Receiver, Dryer, Filter |
| Configuration | Stationary |
| Power Source | Other, Electric |
| Silent | Yes |
| Lubrication Type | Other, Oil Free |
| Voltage | 220-240V |
| Driven Mode | Belt Driven |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 20 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Established in 2017 and based in New Delhi, Delhi, India, Siddharth Engg. Works has rapidly emerged as a trusted manufacturer, trader, and supplier of top quality industrial equipment. Over the years, we have built a strong reputation for delivering durable, precise, and efficient machinery that caters to diverse construction and engineering needs.Our extensive product portfolio includes Bibrating Table, Conkreet Mixer, Seel Sekhar, Bibe C Balance and much more, designed to meet the evolving requirements of modern industries. Every product is crafted with attention to detail, leveraging the latest technology to ensure maximum performance, reliability, and longevity.We believe in blending innovation with quality. Our skilled team of engineers a
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07DHWPK7354H1ZN
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07DHWPK7354H1ZN
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Pankaj Maurya
Members since
1 Years
Address
Ground Floor, H-207, Punjabi Basti, Near Gumbad Chowk, Baljit Nagar, Anand Parbat, New Delhi, Delhi, 110008, India
Report incorrect details
























