
Automatic Copper Circular Saw Cutting Machine - Capacity: 120-300 Cuts/hour (Depending On Pipe Size And Material)
Price: 797000.00 INR / Unit
(797000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Tool Type | Circular Saw Cutter |
| Noise Level | a%0$? 70 dB |
| Color | Other, Industrial Grey & Blue |
| Spindle Speed | 2900 rpm |
| Application | Copper pipe/tube/bar cutting in HVAC, manufacturing, and electrical industries |
| Power Source | Electric |
| Cutting Speed | 5-35 m/min (adjustable) |
| Product Type | Automatic Copper Circular Saw Cutting Machine |
| Material | High-grade Steel and Copper Components |
| Computerized | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 380V/50Hz |
| Weight (kg) | Approx. 850 Kg |
| Dimension (L*W*H) | 1800 mm x 1200 mm x 1500 mm |
| Capacity | 120-300 cuts/hour (depending on pipe size and material) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Unit Type | Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Brand Name | GAMUT MACHINE TOOLS |
| Moq | 1 |
| Price | 797000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Color | Other, Industrial Grey & Blue |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27APPPS1375E1ZJ
Payment Mode
Cheque
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27APPPS1375E1ZJ
Dombivli, Maharashtra
Proprietor
Mr Anand Shukla
Members since
16 Years
Address
29, Sameer Sagar CHS, Lane No. 4, Pendse nagar, Dombivli (East), Dombivli, Maharashtra, 421201, India
circular saw cutting machine in Dombivli
Report incorrect details










































