
Automatic Controlled Descent - Enhanced Safety Mechanism | Automatic Handle For Victim Rescue
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Rescue Device |
| Material | Aluminum,Steel |
| Weight | 5 kg |
| Dimensions | 20x15x10 cm |
| Breaking Strength | 20kN |
| Rope Length | 15m |
| Usage | Fall protection and rescue in construction, industrial, and rescue settings. Specifically designed for controlled lowering of a fallen person for easier release from their fall arrest device. |
| Compliance | EN363 |
| Features | Controlled Descent, Fall Arrest, Safe Rescue, Easy Operation, Durable Design |
| Payment Terms | Western Union, Others, Paypal, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cheque, Cash Advance (CA) |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KARAM INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Personal Safety Equipment in bulk from KARAM INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Assistant General Manager
Mr. Asif Iqbal
Address
The Affaires , Office no. 501, Plot no 9 , Sector-17, Palm Beach Road, Sanpada, Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
safety equipment in Navi Mumbai
Report incorrect details








































