
Automatic Condensate Level Sensing Drain Valves
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Input Voltage | 85-265 VAC, 50/60Hz |
| Discharge Quantity | 135 L/hr |
| Dimensions | 225x127x164 mm |
| Power Consumption | 12 W |
| Working Pressure | 4-10 Kg/cm2 |
| Valve Orifice | 15 mm |
| Weight | 3.2 Kg |
| Features | Automatic operation, Level sensing, Efficient drainage, Easy installation, Reliable performance, Durable design, Cost effective |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Details:-
Input voltage85 to 265 VAC, 50/60 Hz
Maximum Condenstate Discharge Quantity135 at 7Kg/cm2(g) (Liters/hours)
Air Compressor After Cooler300 to 1000 cfm
Wet Air Receiver2 to 5 m3
Prefilter2500 to 8000 cfm
Refrigeration Dryer650 to 2000 cfm
After Filter2500 to 8000 cfm
Dry Air Receiver2 to 5 m3
Dimension225 x 127 x 164 mm ( L x B x H )
Model NoLDV2000
Avg Power Consum12 Watt
Min Working Pressure4 Kg/cm2(g)
Max Working Pressure10 Kg/cm2(g)
Valve Orifice15 mm
End Connection Inlet1/2 inch BSP(M)
End Connection Outlet1/2 inch BSP(F)
Environmental ProtectionsIP54
Max Fluid Temperature75 Deg C
Weight3.2 Kg
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Trident Pneumatics Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Valves in bulk from Trident Pneumatics Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
45
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AABCT1828R1Z0
Certification
AN ISO 9001 : 2000 CERTIFIED COMPANY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AABCT1828R1Z0
Coimbatore, Tamil Nadu
Marketing Manager
Mr. M Sivaprakash
Address
No. 5/232, K.N.G. Pudur Road, Somayampalayam Post, Coimbatore, Tamil Nadu, 641108, India
automatic drain valves in Coimbatore
Report incorrect details








































