


Automatic Compression/flexural Testing Machine - Accuracy: A 1% Of Indicated Load
Price: 531000.00 INR / Piece
(450000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
531000.00 INR / Piece
Weight :
230.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Power Supply | 220aEUR"240 V, 50 Hz, Single Phase |
| Number of Specimens | 1 per cycle |
| Accuracy | A+-1% of indicated load |
| Frequency | 50 Hz |
| Resolution | 0.1 kN |
| Response Time | <1 second |
| Test Range | Up to 3000 kN (as per model) |
| Interface Type | USB/Ethernet (for data transfer) |
| Equipment Type | Automatic Compression/Flexural Testing Machine |
| Humidity | Up to 90% RH (non-condensing) |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Operating Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Temperature | Ambient to 40AdegC |
| Specimen Size | Cubes: 150x150x150 mm, Cylinders: 150x300 mm, Prisms: 100x100x500 mm |
| Display Type | Digital LCD / Touch Screen |
| Measuring Range | 0aEUR"100% of machine capacity |
| Max Height | 400 mm (specimen limit) |
| Port Size | Standard as per IS/ASTM specifications |
| Application | Compression and flexural strength testing of concrete specimens |
| Hardness | Machine frame surface hardened |
| Features | Overload protection, Data storage, Auto-calibration |
| Usage | Laboratory / Industrial |
| Capacity | 1000 kN, 2000 kN, 3000 kN |
| Machine Weight | Approx. 350 kg |
| Test Speed | 0.01 aEUR" 9.99 mm/min (variable) |
| Test Width | 150 mm |
| Test Stroke | Up to 100 mm |
| Control Mode | Automatic / PLC Controlled |
| Voltage | 220-240 Volt (v) |
| FOB Port | Ahmedabad |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Year |
| Delivery Time | 4 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Wooden Box With Strong Base |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001 : 2015 |
| Shipping Type | free |
| Max Quantity | 10 |
| Brand Name | EIE |
| Pkg Box Length | 25.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| MRP | 531000.00 INR |
| Moq | 1 |
| Weight | 230.00 Kilogram |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 10 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Height | 60.00 cm |
| Currency | INR |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 32.00 cm |
| Min Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED, Established in 1977 at Ahmedabad in Gujarat, is a leading service provider of Testing & Measuring Equipment in India. EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Testing & Measuring Equipment, EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED has made a reputed name for itself in the market with satisfactory ABRASION RESISTANCE TESTING MACHINE FOR GEOTEXTILE, ACCELERATED AGGREGATE (ROADSTONE) POLISHING MACHINE, APPARATUS FOR THE MEASUREMENT OF BEAM CMOD AND TOUGHNESS OF FRC, etc.
Focusing on a customer-centric approach, EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Testing & Measuring Equipment from EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Testing & Measuring Equipment from EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
140
Establishment
1977
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AABCE4018L1ZU
Payment Mode
Delivery Point (DP)
Certification
5564633
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABCE4018L1ZU
Rating
Ahmedabad, Gujarat
Managing Director
Mr Kunal Parikh
Members since
16 Years
Address
LS 1098, Near Mahakali Temple, Kubadthal, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
cement testing equipment in Ahmedabad
Report incorrect details



























