



Automatic Compression Cum Flexural Testing Machine
Price: 1863220.00 INR / Number
(1579000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1863220.00 INR / Number
Weight :
900.00 Kilogram
1 Pack Contains :
2
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Specimen Size | 150x300 Millimeter (mm) |
| Frequency | 50 Hertz (HZ) |
| Classification | 90248099 |
| Capacity | 300 Compression Ton |
| Weight | 900 Kilograms (kg) |
| Color | Black and Yellow |
| Automation Grade | Automatic |
| Port Size | USB |
| Dimension (L*W*H) | 445x375x1050 Millimeter (mm) |
| Features | Automatic |
| Number of Specimens | any |
| Max Height | 1050 |
| Accuracy | 1 % |
| Humidity | 65 |
| Hardness | 55 HRC |
| Temperature | 45 Celsius (oC) |
| Response Time | 6 Week |
| Operate Method | Automatic hydraulic |
| Application | concrete cube testing |
| Product Type | Concrete Cube |
| Voltage | 220 Ohm (ohm) |
| Usage | lab testing |
| Power Supply | 220V, 50 Hz |
| Display Type | Computer |
| Mounting Type | Floor |
| Power | 220 Volt (v) |
| Measuring Range | 3000~30000 Newton |
| Interface Type | USB |
| Test Range | 300~3000 KN Compression and 10~100 KN Flexural |
| Material | hard steel |
| Machine Weight | 900 Kilograms (kg) |
| Test Width | 150 Millimeter (mm) |
| Test Stroke | 50 |
| Control Mode | Automatic |
| Delivery Time | 6 Week |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 50.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Price | 1579000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Height | 110.00 cm |
| Stock Quantity | 1 |
| MRP | 1863220.00 INR |
| Weight | 900.00 Kilogram |
| Packsize | 2 |
| Color | Black and Yellow |
| Brand Name | UMI |
| Shipping Type | actual |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 40.00 cm |
| Unit Type | Number |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UNIVERSAL MOTION INC. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from UNIVERSAL MOTION INC. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
18
Establishment
2001
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAVPD3179J1Z6
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAVPD3179J1Z6
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Sanjay Dengare
Members since
7 Years
Address
203, The Business Center, Erandwane, Near Sanjivan Hospital, Pune, Maharashtra, 411004, India
Report incorrect details


































