
Automatic Cold & Hot Tape Cutting Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Features | Cutting thickness 1-3mm |
| Machine Type | Tape Cutting Machine |
| Model No | SR-140 |
| Plastic Processed | Braided tape, Velcro, plastic hose, shoelaces, zippers, nylon webbing, trouser lugs, etc. |
| Accuracy | Cutting width 1-95mm (customizable) |
| Product Type | Other, Automatic Cold & Hot Tape Cutting Machine |
| Technology | Other, Dual Cold/Hot Cutting |
| Operating Type | Automatic |
| Dimension (L*W*H) | 40*30*20cm |
| Weight (kg) | Approx 7-10 kg |
| Color | Industrial Gray |
| Usage & Applications | Cutting tube |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
21
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AVPPA4109A1Z1
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AVPPA4109A1Z1
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Ms Shahnwaz Alam
Members since
2 Years
Address
Sector 63A, VILLAGE BAHLOLPUR, NEARBY INDIAN GAS AGENCY, Noida, Gautambuddha Nagar Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
tape cutting machine in Noida
Report incorrect details


































