
Automatic Circular Seam Welding Machine - 4000mm Track Width, 1850mm Height | Submerged Arc Welding, Mobile Gantry, Automatic Flux Recovery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Gantry track width | 4000 mm |
| Gantry frame height | 1850 mm |
| Welding speed | 150-1000 mm/min |
| Workplace height | 200-1200 mm |
| Workplace thickness | 200-800 mm |
| Welding type | Submerged arc |
| Material | Steel |
| Features | Automated welding, Precise control, High speed, Efficient process, Reliable operation, Consistent welds, Reduced costs |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jinan, Shandong
manager
Mr. Eric Cha
Address
No.12, Tonghua Road, Huashan Development Zone, Licheng District, Jinan, Shandong, 250000, China
automatic welding machine in Jinan
Report incorrect details




































