
Automatic Saline Bottle Filling Inner Cap Outer Cap Crimping Machine
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Msp Pack
In Stock
Product Specifications
| Filling Range | 50 ml to 1000 ml |
| Features | No Bottle No Fill System, Drip-Free Filling, Easy Maintenance, Adjustable Speed |
| Usage | Saline/IV bottle filling and sealing |
| Power Supply | Single/Three Phase AC |
| Noise Level | Less than 70 dB |
| Application | Pharmaceutical, Hospital, Laboratory saline bottle packaging |
| Type | Other, Automatic Saline Bottle Filling Inner Cap Outer Cap Crimping Machine |
| Material | Stainless Steel (SS304/316) |
| Feature | Other, Precise Filling, Integrated Cap Placement, Accurate Crimping |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Filling and Sealing Machine |
| Capacity | Up to 60 bottles/min (varies with bottle volume) |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Other, Fully Automatic |
| Control System | Other, PLC Control with Touchscreen HMI |
| Drive Type | Electric |
| Power | 2.5 kW |
| Voltage | 220-240 V, 50/60 Hz |
| Weight (kg) | Approx. 650 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2200 mm x 1200 mm x 1800 mm |
| Color | Other, Metallic Silver |
| Sealing Type | Other, Aluminum Crimp/Plastic Cap Sealing |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 3 Week |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, Central America, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
IntroductionWith a modern infrastructure and competent team of professionals, we, Pharma Packaging Technology, are able to meet varied order and specifications of our esteemed customers. Our uncompromised efforts towards customer satisfaction, has won us a huge clientele in national and international markets. We commenced our business operation in the year 2000 as a leading manufacturer, supplier, exporter, trader and service provider of quality products like Packing Machine, Automatic Packing Machine, Fully Automatic & Semi Automatic Fill Seal Pack, Candy Pillow Pack Machine, Vertical Pouch Packaging Machine,
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AKQPV4254M1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AKQPV4254M1Z8
Thane, Maharashtra
Director
Mr M S Verma
Members since
16 Years
Address
Gala No. 13, Kamgar Hospital Road, Road No. 33, Opp. Shahoo Maharaj Vidhyalya, Thane, Maharashtra, 400604, India
automatic cap sealing machine in Thane
Report incorrect details

































