
Automatic Ice Cream Candy Machine - Stainless Steel Build , Temperature Controlled Conveyor System For Optimal Packing Efficiency
Price: 1062000.00 INR / Piece
(900000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
11000000.00 INR / Piece
Weight :
750.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Stainless Steel Finish |
| Refrigerant | R404a |
| Product Type | Other, Automatic Ice Cream Candy Machine |
| Cooling Capacity | 7000 kcal/h |
| Pre-Cooling Pump | Other, Integrated high-efficiency pump |
| Shape | Other, Rectangular |
| Power | 4.5 kW |
| Voltage | 380V/50Hz |
| Compressor | Other, Emerson Scroll Compressor |
| Condenser | Water-cooled |
| Water Consumption | 0.8 mA3/h |
| Freezing Cylinder | 80 L/h production capacity |
| Weight | 720 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2250 x 1100 x 1720 mm |
| Supply Ability | 3 Per Week |
| Delivery Time | 3 Week |
| Returnable | No |
| Brand Name | JK DAIRY MACHINES |
| Color | Stainless Steel Finish |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 65.00 cm |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Length | 4.00 cm |
| Max Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Shipping Rate | 3.00 |
| MRP | 11000000.00 INR |
| Weight | 750.00 Kilogram |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Price | 900000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Manufacturer and Supplier Our offered product assortment contains Paneer Pressing Machines, Heat Exchangers, Butter Churning Machines, Ice Storage Tanks, Milk Pouch Packing Machines, Cooling Towers and many more items that we deliver within the promised timespan, every time
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2018
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33CSYPK1718D1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CSYPK1718D1ZO
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Jagadeeswaran K
Members since
7 Years
Address
S.F NO 425/1, Narayanaswamy Nagar, Irugur to L&T Link Road, Irugur, Coimbatore, Tamil Nadu, 641103, India
commercial ice cream machine in Coimbatore
Report incorrect details


































