
Automatic Chocolate Making Machine - Stainless Steel, Variable Capacity, Adjustable Temperature | Rust Resistance, Long Functional Life, High Efficiency, Low Sound
Price: 150000.00 INR
(150000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Chocolate Maker |
| Material | Stainless steel |
| Power | 220V |
| Capacity | 10kg |
| Dimensions | 30x40x50cm |
| Weight | 25kg |
| Usage | Melting, tempering, and dispensing chocolate for various confectionery needs. |
| Features | Rust resistance, Long life, High efficiency, Low sound |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cheque |
| Delivery Time | 20 Days |
| Main Domestic Market | South India, Karnataka, Kerala, Pondicherry, Tamil Nadu |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Brand Name | Esther Machines |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Performance: Optimum
Features:-
Long functional life
High Efficiency
Low Sound
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Esther Machines has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Confectionery Machinery in bulk from Esther Machines at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Rejo
Address
14/14, Ponnappa Nagar, Coimbatore, Tamil Nadu, 641027, India
automatic chocolate making machine in Coimbatore
Report incorrect details






























