
Automatic Chilli Grinding Plant
Price: 600000.00 INR / Unit
(600000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
600000.00 INR / Unit
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Phase | Three Phase |
| Operating Temperature | Ambient |
| Speed Mode | other, Variable Speed |
| Function Type | Mixing Other, Grinding and Sieving |
| Features | Corrosion Resistant, Easy to Clean |
| Noise Level | Low |
| Frequency | 50 Hz |
| Feeding System | Continuous Hopper Feed |
| Machine Type | Pulverizer & Crusher Unit |
| Heating Method | No Heating Required |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Other, Silver and Blue |
| Power Source | Electric |
| Product Type | Grinding Plant |
| General Use | Commercial Chilli Powder Production |
| Material | Other, Mild Steel |
| Type | Other, Industrial |
| Capacity | 100-500 kg/hr |
| Weight (kg) | 3800 kg |
| Product Shape | Other, Rectangular Modular Plant |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC Based |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 415 V |
| Power | 40 HP |
| Dimension (L*W*H) | 24 x 10 x 10 feet |
| Raw Material | Other, Dry Red Chilli |
| Feature | Other, Dust Free Operation, High-Efficiency Grinding |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Length | 0.00 |
| Shipping Type | free |
| Color | Other, Silver and Blue |
| Price | 600000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | SANA INDUSTRIES |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 0.00 |
| MRP | 600000.00 INR |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 0.00 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
9
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36ARBPS2525A1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36ARBPS2525A1Z8
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mohammad Sharif Shaik
Members since
15 Years
Address
4-41-440, Papireddy Nagar, IDPL Colony Post, Gandhinagar, Hyderabad, Telangana, 500037, India
chilli grinding machine in Hyderabad
Report incorrect details


























