
Automatic Cereal Bar Line
Price Trend: 7500.00 - 10000.00 USD / Set
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Set
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Snack Food Machinery |
| General Use | Making Cereal Bars |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Other, Automatic Cereal Bar Line |
| Capacity | 100-600 kg/h |
| Weight (kg) | 1500 kg |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Other, Fully Automatic |
| Control System | Other, PLC Touch Screen |
| Power Source | Electric |
| Cooling Tunnel | Other, Integrated Water/Air Cooling |
| Power Consumption | 6 kW |
| Tunnel Working Temperature | 5-10AdegC |
| Conveyer Belt Speed | Adjustable (1-10 m/min) |
| Air Compressor | Other, 0.6~0.8 MPa |
| Forming Speed | 15-25 pcs/min |
| Voltage | 380 V |
| Dimension (L*W*H) | 10000 x 1200 x 1600 mm |
| Feature | Other, High Efficiency, Stable Performance, Easy Operation, Fully Automated |
| Color | Other, Silver & Grey |
| Supply Ability | 3 Per Month |
| Delivery Time | 45 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shanghai, Shanghai
Manager
Mr Victor Yin
Members since
14 Years
Address
No 329, Huayuan Cun, Huqiao Town, Fengxian, Shanghai Prc, Shanghai, Shanghai, 201417, China
candy making machine in Shanghai
Report incorrect details






































