
Automatic Cement Brick Making Machine
Price: 1800000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Cement Brick Machine |
| General Use | Brick Manufacturing |
| Method | Other, Hydraulic, Other, Hydraulic |
| Processing | Other, PLC Controlled, Other, PLC Controlled |
| Automatic | Other, Fully Automatic, Other, Fully Automatic |
| Power | 40 kW |
| Voltage | 380V |
| Capacity | 2000 bricks/hr |
| Weight (kg) | Approx. 3500 kg |
| Brick Raw Material | Fly Ash, Fly Ash |
| Type | Other, Stationary Plant, Other, Brick Making Machine |
| Dimension (L*W*H) | 4500 x 1800 x 2700 mm |
| Color | Industrial Blue-Grey |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33BDDPS5594Q1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BDDPS5594Q1ZO
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Ks Velu
Members since
6 Years
Address
Gate No.1, 142, Stalin Chinnaiyan Thottam, Kannampalayam Road, Coimbatore, Tamil Nadu, 641402, India
cement brick machine in Coimbatore
Report incorrect details



























