
Automatic Cd Shredder Machine
Price: 106200.00 INR / Unit
(90000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
110000.00 INR / Number
Weight :
70.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Sheet Capacity | Up to 15 sheets (70 gsm) at a time |
| Weight | 23 kg |
| Size | 370 mm x 325 mm x 570 mm |
| Capacity | 200-250 CDs per hour |
| Frequency | 50 Hz |
| Thickness | Shreds up to 2 mm thickness |
| Application | Ideal for shredding CDs, DVDs, credit cards, confidential papers |
| Noise Level | Less Than 58 dB |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Microprocessor-based |
| Processing Type | Cross Cut |
| Color | Silver-Black |
| Voltage | 230 V |
| Motor Power | 450 W |
| Material | Metal Body with ABS Panel |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Length | 22.00 in |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 24.00 in |
| Returnable | No |
| Weight | 70.00 Kilogram |
| Price | 90000.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 1 |
| MRP | 110000.00 INR |
| Currency | INR |
| Unit Type | Number |
| Brand Name | Victor |
| Pkg Box Height | 32.00 in |
| Shipping Type | free |
| Price Type | fixed |
| Color | Silver-Black |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Number |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, S.S. OFFICE AUTOMATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Shredding Machine from S.S. OFFICE AUTOMATION at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ANJPV5500C1Z5
Payment Mode
Cheque
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ANJPV5500C1Z5
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
S.s.office Automation
Members since
4 Years
Address
House No. 117, Block - E , Rama Vihar, Village Karala, Delhi, Delhi, 110081, India
cd shredder in Delhi
Report incorrect details

































