
Automatic Cashew Shelling Machine - Capacity: 100-150 Kg/h
Price: 76700.00 INR
(65000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
76700.00 INR / Piece
Weight :
95.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Source | Electric Motor |
| Automation Grade | Automatic |
| Noise Level | Low |
| Features | Single Phase Compact Design |
| Speed Mode | other, Fixed Speed |
| Function Type | Mixing Other, Cashew Shelling |
| Feeding System | Manual Feed |
| Machine Type | Automatic Cashew Shelling Machine |
| Color | Other, Green and White |
| Operating Temperature | Ambient |
| Product Type | Cashew Processing Machine |
| General Use | Cashew Shelling |
| Material | Mild Steel, Other |
| Type | Shelling Machine, Other |
| Capacity | 100-150 kg/h |
| Weight (kg) | Approx 100 kg |
| Product Shape | Shell and Kernels, Other |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Other, Standalone |
| Voltage | 220V |
| Power | 1 HP |
| Dimension (L*W*H) | Custom Dimensions |
| Raw Material | Other, Raw Cashew |
| Feature | Efficient Shelling, Other |
| Warranty | 1 Year |
| Min Quantity | 1 |
| Shipping Rate | 8000.00 |
| Packsize | 1 |
| Price | 65000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Max Quantity | 100 |
| Weight | 95.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Length | 30.00 inches |
| Shipping Type | flat_rate |
| Color | Other, Green and White |
| Pkg Box Breadth | 24.00 inches |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Brand Name | Art Machinery |
| Stock Quantity | 100 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 84.00 inches |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| MRP | 76700.00 INR |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
ART MACHINERY is ISO 9001 : 2015 certified company established in 2007 is a professional manufacturer and supplier of New Automatic Cashew Nut Shelling Machine. Initially, we just took the research and design the cashew nut shelling machine. As time went on we gradually hold the technology of producing the machine and related cashew processing machinery meanwhile, we established a whole mature technology and system of quality assurance. Hard working and the persistent spirit created the miracle. Eventually we are able to produce the machine with the good quality just that meets the market requirements. The test of market is the sign of our success. At present, lots of our machines has been sold and used in different parts of India. Internationally we have sold our machines to Huawai Island, Brazil, Austria, Ghana, Benin, Mozambique, Eygyt, Jordan, Thailand, Tanzania, Nigeria, Bangladesh, Indonesia and many more locations that produce the cashew or process it. We will continue to attach the great importance to the quality and service to our esteemed customers. Quality is our first job. Good service helps us attract our customers.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Producer
Employee Count
15
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAWFA4239R1ZO
Certification
An ISO 9001: 2008 Certified Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAWFA4239R1ZO
Palanpur, Gujarat
Partner
Mr Tehjib Maknojiya
Members since
14 Years
Address
B-76/16, Opp. Bony Industries, Hussain Tekri Road, Kanodar, Palanpur, Gujarat, 385520, India
cashew shelling machine in Palanpur
Report incorrect details








































