
Automatic Cashew Nut Shelling Machine - Stainless Steel Build , Efficient And Fast Processing Capabilities
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Mekong
In Stock
Product Specifications
| Usage | Industrial Cashew Processing |
| Height | 1500mm |
| Power | 2.2 kW |
| Product Type | Automatic Cashew Nut Shelling Machine |
| Lead Time | 10-15 Days |
| Capacity | 300 to 350 kg/hour |
| Material | Stainless Steel |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Condition | New |
| Length | 1500mm |
| Function | Automatic Shelling of Cashew Nuts |
| Service Period | After Sales Support Available |
| Advantage | Labor Saving, Consistent Output |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 350 kg |
| Feature | High Efficiency, Low Breakage Rate |
| Dimension (L*W*H) | 1500mm x 600mm x 1500mm |
| Voltage | 380 V |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T) |
Company Details
We are manufacturer whole kind cashew machine, exported more in India. MEKONG TECH GROUP, manufacturing complete automatic cashew processing plant, input capacity: 10-100 TPD
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Telegraphic Transfer (T/T)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ho Chi Minh City, Thanh Pho Ho Chi Minh
Director
Mr Dang Van Tuyen
Address
No. 81, Van Phuc Residence, National Road 13, Hiep Binh Phuoc Ward, Thu Duc Dist, Ho Chi Minh City, Thanh Pho Ho Chi Minh, 70000, Vietnam
cashew nut shelling machine in Ho Chi Minh City
Report incorrect details







































