
Automatic Cashew Nut Shelling Machine - Mild Steel, 1000x500x800 Mm, Dark Purple | Easy Install, High-efficiency, Noise Free, Maintenance Free
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Zimans Agro
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Nut Sheller |
| Primary Color | Dark Purple |
| Material | Mild steel |
| Capacity | 20-25kg/hour |
| Whole Nut | 90% |
| Uncut | 2% |
| Power | 220V |
| Dimensions | 1000x500x800 mm |
| Weight | 100kg |
| Usage | Shelling cashew nuts efficiently, minimizing kernel damage. |
| Features | High-efficiency, Low damage, Easy install, Quiet operation, Maintenance free |
Company Details
Company Intro India is known to be the largest producer, processor and exporter of cashew kernels across the Globe. Cashews are a rich source of calcium, iron and phosphorus. We, Ziman's Agro Products, are engaged in processing and supplying quality assured range of cashew nuts to large number of buyers around the world. With three manufacturing/ processing facilities in Vaibhav Wadi Sindhudurga District, we have the capability meet bulk needs of t
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Lanja, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Suhas Suresh Ziman
Address
Post: Jawade, Distt: Ratnagiri, Lanja, Maharashtra, 400709, India
cashew shelling machine in Lanja
Report incorrect details

































