
Automatic Carton Sealing Machine - New Model , Fully Automatic Industrial Sealing Solution For Efficient Packaging
Price: 156000.00 INR / Unit
(156000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Sealing Length | Customizable (based on carton) |
| Contact Load | Not Specified |
| Driven Type | Motorized Conveyor |
| Voltage | 220V |
| Sealing Speed | 20 m/min |
| Production Capacity | Up to 1800 cartons/hour |
| Color | Industrial Yellow and Gray |
| Condition | New |
| Power | 220V, 50/60Hz, 400W |
| Packaging Material | Corrugated Carton Box |
| Accuracy | Standard Industrial Precision |
| Dimension (L*W*H) | 1750 x 800 x 1450 mm |
| Application | Industrial |
| Packaging Speed | 18-30 cartons/min |
| Sealing Type | Adhesive Tape Sealing |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | Approximately 120 kg |
| Seals Type | Top and Bottom Tape Sealing |
| Type | Sealing Machine |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 4-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | CENTRA AUTOPAC INDIA PRIVATE LIMITED |
| Color | Industrial Yellow and Gray |
| Returnable | No |
| Unit Type | Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Price | 156000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AAJCC9799A1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AAJCC9799A1ZE
Coimbatore, Tamil Nadu
Director
Mr Vignesh Balaji
Members since
5 Years
Address
SF No: 624, Ashok Nagar , Opposite SNS Rajalakshmi Arts College, Saravanampatti, Coimbatore, Tamil Nadu, 641035, India
carton sealing machine in Coimbatore
Report incorrect details










































