
Air Conditioner Installation Services - Power Source: Electrical
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5 Unit
In Stock
Product Specifications
| Filtration Grade | As per AC filter specification |
| Indoor Fan Input | As per unit specification |
| Type Of Compressor | Other, As per installed AC unit |
| Power Mode | Other, As per AC unit specification |
| Outdoor Fan Input | As per unit specification |
| Cooling Capacity | As per AC specification |
| Temperature Control | Provided by AC unit |
| Heating Capacity | As per AC specification (if applicable) |
| Condition | Others, New Service |
| Place of Origin | India |
| Power Supply | Single Phase, 50 Hz (typical) |
| Running Current | As per AC unit specification |
| Mounting | Other, Wall Mounted / Split / Window (as per AC type) |
| Dimension (L*W*H) | N/A (Service based) |
| Air Flow Capacity | As per AC specification |
| Sensible control | Yes |
| Refrigerant | other, As per installation unit (R22/R410A/R32 or as specified) |
| Power Consumption | As per AC unit specification |
| Compressor | Other, Handled as per AC unit requirements |
| Type | Air Conditioner Installation Services |
| Cooling/Heating | Other, Both |
| Capacity | As per customer requirement |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Color | As per AC unit |
| Weight (kg) | N/A (Service based) |
| Working Temperature | Standard operating temperature |
| Fan Speed | Adjustable (Depending on AC unit) |
| Noise Level | Low |
| Energy Efficiency Rating | Other, As per model specification |
| Remote Operated | Yes |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 2-7 Days |
Company Details
ECO HVAC Systems is the market leader in terms of its comprehensive air conditioning solutions. As a trader, supplier, and service provider, we deal with state-of-the-art cooling solutions. These cooling solutions include Floor Standing Air conditioners, Split Air Conditioners, Voltas Tower AC, Blue Star Tower AC, Split And Cassette AC, Air Conditioner Installation Services, Blue Star AC, Ductable AC, and Automatic VRF Systems. We have the innovation and commitment towards customers as well as providing an energy-efficient solution that aligns with the requirement of modern cooling.Engineering ExcellenceWe not only have professional offerings in products but also have excellent installa
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33ELYPS8331H1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ELYPS8331H1ZD
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Saran
Members since
2 Years
Address
Old No-3, Door No 21/17, Throwpathy Amman Koil Street, Chennai, Tamil Nadu, 600091, India
Report incorrect details

































