
Air Conditioner
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Running Current | 8.5 A |
| Place of Origin | India |
| Mounting | Wall Mounted |
| Dimension (L*W*H) | 1050 mm x 315 mm x 235 mm |
| Compressor | Other, Rotary |
| Sensible control | Yes |
| Filtration Grade | High |
| Power Mode | AC |
| Power Supply | 50 Hz, Single Phase |
| Outdoor Fan Input | 80 W |
| Refrigerant | R410A |
| Air Flow Capacity | 950 m3/h |
| Temperature Control | Digital Thermostat |
| Type Of Compressor | Other, High-Efficiency Rotary |
| Cooling Capacity | 6200 W |
| Indoor Fan Input | 60 W |
| Condition | New |
| Power Consumption | 1980 W |
| Type | Split AC |
| Cooling/Heating | Other, Cooling Only |
| Capacity | 2 Ton |
| Power Source | Other, Electric |
| Voltage | 220-240 V |
| Color | White |
| Weight (kg) | 34 kg |
| Working Temperature | 16C - 52C |
| Fan Speed | 3 Levels |
| Noise Level | 45 dB |
| Energy Efficiency Rating | Other, 3 Star |
| Remote Operated | Yes |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27GJFPS2824L2ZN
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27GJFPS2824L2ZN
Mumbai, Maharashtra
owner
Mr. Abid
Address
PLOT NO 13, LOTUS COLONY, SHIVAJI NAGAR, GOVANDI, Mumbai, Maharashtra, 400043, India
home air conditioner in Mumbai
Report incorrect details


























