
Frp Air Conditioner Blower
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Diameter | 150 mm |
| Length | 300 mm |
| Voltage | 220 V |
| Power | 50 W |
| Speed | 1400 RPM |
| Usage | AC unit airflow |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Noise Level | 35 dBA |
| Weight | 1.5 kg |
| Features | High airflow, Quiet operation, Durable design, Easy installation, Long lifespan |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EAGLE ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Blowers in bulk from EAGLE ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Manager
Mr. Bimal Kochar
Address
Plot No.69/3-A, Lakshmi Niwas Estates, Najafgarh Road Ind. Area, Patel Road, Moti Nagar, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details
























