
Air Conditioner - Color: All
Price: 20000.00 INR / Piece
(20000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Type Of Compressor | Hermetic scroll Compressors |
| Mounting | Ceiling Mount |
| Condition | New |
| Compressor | Copland, Hitachi, DAIKIN, KTN, Danfoss, Samsung, GMCC, Sanyo |
| Color | White |
| Power Mode | AC |
| Refrigerant | other |
| Type | Air Conditioner |
| Cooling/Heating | Cooling only / Hot & Cold (Heat Pump models) |
| Capacity | 1 Ton aEUR" 2 Ton (3.5 kW aEUR" 7.0 kW) Ton/day |
| Power Source | Battery |
| Voltage | 220V aEUR" 240V / 50Hz Volt (v) |
| Weight (kg) | Indoor: 8aEUR"15 kg; Outdoor: 25aEUR"45 kg |
| Fan Speed | 3 to 5 speed settings (Low / Medium / High / Auto) |
| Noise Level | Indoor: 30aEUR"45 dB; Outdoor: 50aEUR"60 dB db |
| Energy Efficiency Rating | aoe<< |
| Remote Operated | Yes |
| Warranty | 1-3 Year |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cheque, Cash Against Delivery (CAD) |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | As an Industrial standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price | 20000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Color | White |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Attributes;
Fast Cooling
Energy Efficient
Inverter Technology
Silent Operation
Remote Controlled
Air Purification
Adjustable Temperature
Auto Restart
Anti-Dust Filter
Eco Mode
Fast Cooling
Energy Efficient
Inverter Technology
Silent Operation
Remote Controlled
Air Purification
Adjustable Temperature
Auto Restart
Anti-Dust Filter
Eco Mode
Company Details
Raj Shree Electronics, Established in 2005 at Depalpur in Madhya Pradesh, is a leading Supplier,Trading Company,Retailer of Air Conditioner in India. Raj Shree Electronics is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Air Conditioner, Raj Shree Electronics has made a reputed name for itself in the market with high-quality Air Conditioner, Energy Efficient Air Chilled Conditioner Cooling HD Color White In Piece, Low Power Consumption Air Chilled Conditioner Colour White In Piece, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Raj Shree Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Conditioner in bulk from Raj Shree Electronics at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Raj Shree Electronics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Conditioner in bulk from Raj Shree Electronics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company, Retailer
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23BVSPC3756P1ZZ
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23BVSPC3756P1ZZ
Depalpur, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Rajesh Chouhan
Address
Plot No. 320, Sawer Road, Depalpur, Madhya Pradesh, 453111, India
Report incorrect details
































