


Abb Protronic
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Rated Insulation Voltage | 300V |
| Features | Programmable Logic, LCD Display, User Friendly Interface, DIN Rail Mountable |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Rated Current | 2A |
| Thickness | Standard (Approx. 1.5 mm) |
| Current Rating | 2A |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Protection Class | Class II |
| Cabinet Material | Flame Retardant Plastic |
| Components | Display, Keypad, CPU Module |
| Cover Material | Other, ABS Plastic |
| Connectivity Type | RS232/RS485, Modbus |
| Control System | Microprocessor-Based |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Panel Type | Wall Mount |
| Way | Single Way |
| Product Type | Other, Programmable Controller |
| Material | Other, High Grade Plastic and Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC/EN 61010-1 |
| Surface Color | Other, Grey/White |
| Rated Voltage | 100-240 VAC |
| Frequency (MHz) | 47-63 Hz |
| Maximum Output Current | 2A |
| Dimension (L*W*H) | 138 x 102 x 73 mm |
| Application | Industrial Automation and Process Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LCD |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
analog meter in Bhavnagar
Report incorrect details




































