
Abb Pm5670-2eth
Price: 294998.82 INR / Unit
(249999.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
294998.82 INR / Unit
Weight :
160.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Cabinet Material | Polycarbonate/Metal Blend |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Components | 2 x Ethernet Ports, 2 x Serial Ports (RS-232/RS-485) |
| Protection Class | Class II |
| Control System | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Thickness | Standard enclosure (>30 mm) |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Rated Insulation Voltage | 500 V AC |
| Current Rating | 2.5 A |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Cooling System | Natural Convection |
| Way | Modular, rack mount |
| Surface Color | Other, Grey |
| Panel Type | PLC CPU module |
| Cover Material | Other, Polycarbonate |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Connectivity Type | Dual Ethernet, Serial, I/O bus |
| Rated Current | 2.5 A (max system) |
| Features | Dual Ethernet, Modular Extension, High Performance ARM Processor |
| Product Type | Other, AC500 PLC CPU Module |
| Material | Other, Plastic/Metal Blend |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2 |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 500 mA (per output) |
| Dimension (L*W*H) | 120 x 94 x 64 mm |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
| Delivery Time | 2 Week |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| MRP | 294998.82 INR |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Length | 6.20 cm |
| Price | 249999.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | ABB |
| Pkg Box Breadth | 6.75 cm |
| Pkg Box Height | 7.70 cm |
| Stock Quantity | 1 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Surface Color | Other, Grey |
| Weight | 160.00 Gram |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
We would like to introduce ourselves as a Supplier of Industrial Hydraulic & Pneumatic Valves, Motors, Pumps, & Automation Parts. We are there to make your procurement more easier by providing all the genuine material as per standard makes mentioned above with the shortest lead time possible.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CRRPG0850N1ZG
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CRRPG0850N1ZG
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Krutik Gohil
Members since
2 Years
Address
G 102, Alok Paradise, Bapa Sitaram Chowk, Opp. Metro Mall, Ring Road, Vastral, Ahmedabad, Gujarat, 382418, India
industrial plc in Ahmedabad
Report incorrect details



























