
Eib & Knx Products Abb 00001358
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Made In India
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Automatic |
| Features | Manual operation possible, Status LED, Short-circuit protection |
| Remote Control | Yes |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Sensor Type | Compatible with KNX sensors |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Control Type | Digital, Programmable |
| Connectivity Type | KNX Bus |
| Load Capacity | 16A |
| Application | Building automation, Lighting Control, HVAC, Shading, Energy Management |
| Weight | 0.15 kg |
| Processor Type | Microcontroller |
| Phase | Single Phase |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Plastic, Flame-retardant |
| Power | 400 mW (KNX bus supply) |
| Temperature | Operating: -5AdegC to +45AdegC |
| Voltage | 21-30 V DC (via KNX bus) |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Cash in Advance (CID) |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ABGPL0867R2Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ABGPL0867R2Z3
Bhavnagar, Gujarat
MD
Mr Waris Lohiya
Members since
9 Years
Address
C-15, VIP Market, Moti Talav Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb plc in Bhavnagar
Report incorrect details


































