
Abb Overload Relay
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Unit
In Stock
Product Specifications
| Coil Voltage | N/A (No coil, directly actuated) |
| Contact Form | 1 NO + 1 NC |
| Dielectiric Strength | 2.5 kV for 1 minute |
| Contact Resistance | 50 m |
| Ambient Temperature | -25C to +60C |
| Coil Power | N/A (No coil, thermal mechanism) |
| Protect Feature | Other, Phase Failure Sensitivity, Auto/Manual Reset |
| Contact Material | Silver Alloy |
| Mechanical Life | Over 10 Million Operations |
| Power Consumption | 2 W |
| Working Temperature | -25C to +60C |
| Product Type | Overload Relay |
| Insulation Resistance | Minimum 100 M at 500 V DC |
| Theory | Other, Thermal Overload Protection |
| Usage | Protection of motors against overload and phase failure |
| Contact Load | Other, AC-15: 3A at 230V AC |
| Operate Time | Less than 0.3 s |
| Terminal Type | Other, Screw Terminal |
| Rated Voltage | 690 V AC |
| Supply Terminal | Bottom and Top |
| Size | Other, Standard, for direct mounting to contactor |
| Color | Gray |
| Dimension (L*W*H) | 45 x 90 x 85 mm |
| Weight | 130 g |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
7
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19CKXPS7299L1ZI
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19CKXPS7299L1ZI
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Amritesh Singh
Members since
1 Years
Address
No. 27, 1st Floor, Ezra Street, Kolkata, West Bengal, 700001, India
overload relays in Kolkata
Report incorrect details

































