
Abb Mk1 Overload Relay
Price: 500 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Piece
In Stock
Product Specifications
| Power Consumption | <3 VA |
| Ambient Temperature | -20606C |
| Contact Resistance | 5ma |
| Working Temperature | -10506C |
| Contact Form | 1NO+1NC |
| Dielectiric Strength | 2kV for 1 min |
| Contact Material | Silver alloy |
| Protect Feature | Other, Manual/Auto Reset |
| Mechanical Life | 1 Million operations |
| Product Type | Overload Relay |
| Insulation Resistance | >100 M |
| Theory | Thermal Relay |
| Usage | Motor protection |
| Contact Load | Other, 35A |
| Operate Time | <30 ms |
| Terminal Type | Other, Screw terminal |
| Rated Voltage | 415 V |
| Supply Terminal | Top & bottom entry |
| Size | Other, Standard |
| Color | Black & white |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 78 x 45 x 75 mm |
| Weight | Approx. 180g |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ERBPK5411D1Z3
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ERBPK5411D1Z3
Kolkata, West Bengal
owner
Mr. Abul Kalam Kasmi
Members since
1 Years
Address
280, Bipin Bihari Ganguly Street, Kolkata, West Bengal, 700012, India
Report incorrect details





















