
Variable Area Flowmeter With Transmitter
Price: 35000.00 INR / Unit
(35000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Temperature Range | 0C to 80C |
| Flow Rate | 10 to 1000 LPH |
| Protection | IP65 |
| Sensor Type | Magnetic or Reed Switch |
| Current Range | 4-20 mA |
| Diameter | DN15 to DN50 |
| Application Media | Liquids and Gases |
| Measurement Range | 0.1 to 10 m3/h |
| Equipment Type | Digital gasFlowmeter With Transmitter |
| Humidity % | 95% RH (Non-condensing) |
| Connectivity Type | 4-20 mA Output |
| Resolution | 0.01 LPH |
| Capacity | Up to 10 m3/h |
| Pressure Range | Max 10 bar |
| Material | SS304/316 End Connections |
| Power Supply | 24V DC |
| Power Consumption | 2W |
| Accuracy | +/- 1.6% F.S. |
| Display Type | Other |
| Range | 10-1000 LPH |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 35000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | FLOWTECH SOLUTIONS |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2014
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AGVPY5890P1ZR
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AGVPY5890P1ZR
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. A.
Members since
1 Years
Address
R.N 6 Sai Ashirwad YT Road, Dahisar East, Mumbai, Maharashtra, 400068, India
Measuring Tools & Equipment in Mumbai
Report incorrect details

















