
Vacuum Membrane Machine
Price: 649000.00 INR / Unit
(550000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
649000.00 INR / Unit
Weight :
1500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Consumption | 10-20 kW |
| Dimensions | 2m x 1m x 1m |
| Weight | 500-1000 kg |
| Material | Steel |
| Processing Speed | 1-5 m/min |
| Vacuum Pressure | 0.9 bar |
| Usage | Laminating PVC and veneer onto flat work pieces |
| Safety Standards | CE |
| Warranty | 1 year |
| Features | High Performance, Low Consumption, Smart Control, PVC/Veneer, Easy Operation, Durable Design, Optimal Finish, Affordable Price |
| Product Type | Woodworking Machine |
| Machine Type | Other |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 15-30 Days |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Weight | 1500.00 Kilogram |
| Shipping Type | free |
| Stock Quantity | 100 |
| Moq | 1 |
| Price | 550000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Length | 90.00 in |
| Unit Type | Unit/Units |
| GSTIN | 18% |
| Min Quantity | 1 |
| Brand Name | N S MACHINE TOOLS |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Breadth | 30.00 in |
| Currency | INR |
| Pkg Box Height | 30.00 in |
| Max Quantity | 100 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| MRP | 649000.00 INR |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Sturdy structure
Immaculate design
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03ANJPS8905N1ZE
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ANJPS8905N1ZE
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr Nirmal Singh
Address
St.No-6, Bachittar Nagar, Nr. G.N.E. College, Gill Road, Ludhiana, Punjab, 141006, India
vacuum membrane press machine in Ludhiana
Report incorrect details


































