
Upvc Pipe - High Grade Material, Durable And Lightweight | Easy Installation, High Tensile Strength, Customizable Sizes
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Color | Off-white |
| Size Range | 15-110mm |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Plumbing and drainage systems |
| Temperature Rating | 45°C |
| Features | High strength, Easy install, Durable pipes, Long lasting, Corrosion free |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Rajendra Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Rajendra Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAKFR4660D1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAKFR4660D1ZB
Rajkot, Gujarat
Proprietor
Mr. Jaydeep V Depani
Address
Plot No-2636, Lodhika Kalawad Road, GIDC, Metoda, Rajkot, Gujarat, 360005, India
Report incorrect details









































