
Upvc Coupler For Pipe Fitting
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | UPVC |
| Size Range | 1/4"-2" |
| Color | White |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Temperature Rating | 60°C |
| Standards Compliance | IS 4985 |
| Usage | Joining UPVC pipes for plumbing applications. Suitable for water supply and drainage systems. |
| Features | Easy Install, Secure Joint, Durable, Reliable, Leakproof, Corrosion Resistant |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Others |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Product Description:
Size
1/4 Inch-1 Inch, 1 Inch-2 Inch
Application
Plumbing Pipe
Material
UPVC
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PRASHANT ENGINEERING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from PRASHANT ENGINEERING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Producer
Employee Count
12
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
CEO
Mr Rohit Patel
Address
Bh. Government School, Opp. Ramdevpir Temple, Mavdi Village, Rajkot, Gujarat, 360004, India
pvc coupler in Rajkot
Report incorrect details





































