
Stainless Steel Nut Bolt - 10000mm | Industrial Grade Stainless Steel With High Durability And Corrosion Resistance
Price: 15.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Surface Treatment | Other, Polished |
| Load Capacity | Up to 5000 kg |
| Shape | Hexagonal |
| Capacity | Upto 10,000 pcs per week |
| Finish | Bright/Self Finish |
| Diameter | M6 to M24 |
| Grade | A2-70 / A4-70 |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Standard | DIN 934 / DIN 933 |
| Head Type | Hex Head |
| Tensile Strength | 700 MPa (min) |
| Feature | High Strength, Durable, Precision Machined |
| Drive Type | External Hex Drive |
| Torque | As per standard |
| Thickness | As per standard |
| Hardness | HV 210-250 |
| Thread Type | Other, Metric (Coarse and Fine) |
| Fasteners Type | Other, Nut & Bolt Set |
| Usage | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 10000mm |
| Product Type | Stainless Steel Nut Bolt |
| Tolerance | 0.05 mm |
| Application | Construction, Machinery, Automotive, Industrial Assemblies |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
"We are pleased to introduce ourselves as A company which is a professionally managed marketing company which was formed to offer a host of Industrial products under one roof. The aim of our company has been to provide our customers with a one-stop solution by offering an ever-increasing range of products, carefully selected with due considerations to all factors such as quality, product range prices. We strive to attend to all the industrial requirements in the shortest time frame and at the best prices."
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2019
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AKDPM0878K1ZU
Certification
9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AKDPM0878K1ZU
Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Moinuddin
Members since
6 Years
Address
1505, Near Valmiki Mandir, G.B. Road, Delhi, Delhi, 110006, India
bolt fasteners in Delhi
Report incorrect details











































