
Phoenix Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Cell Type | Crystalline silicon |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Weight | 18kg |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Off-grid power generation, rural electrification, and commercial solar farms |
| Features | High efficiency, Durable design, Reliable power, Eco-friendly, Cost effective |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Others, Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
Product Overview
Key Features
Company Details
phoenix solar systems pvt ltd was incorporated in 1997 and stands tall with the trust and confidence of thousand of delighted customer. Within a short span of time the company has established itself as a preferred brand for high quality gas geyser and solar water heaters. The company is one of the largest suppliers of evacuated solar tubes and all spares related to solar water heaters. Our industrial clients includes top most manufacturers of solar water heaters across India.
Business Type
Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
15
Establishment
1997
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AAHCP0628F1ZK
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAHCP0628F1ZK
Satara, Maharashtra
General Manager
Mr Vinod Chavan
Address
51, Deshmukh Colony, Near Satara Civil Hospital, Sadar Bazar, Satara, Maharashtra, 415001, India
solar cell panel in Satara
Report incorrect details











































