
Jibs Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300-400W |
| Cell Type | Mono/Poly |
| Dimensions | 1650x992x35mm |
| Weight | 20-25kg |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | On-grid & off-grid applications, solar farms |
| Features | High efficiency, Long lifespan, Durable design, Easy installation, Reliable power, Low maintenance, Aesthetic appeal |
Product Overview
Key Features
Features
Ideal modules for all On-Grid and Off-Grid applications
Output Power Warranty
Aesthetically designed
Long life
Continuous Performance under extreme conditions
Laminate enclosed in non-corroding anodized Aluminium frame
Weather proof junction box
Protection against moisture
Super state construction with toughened glass top surface to withstand wind up to 250 km/hr
Available with both, Multi-crystalline / Mono-crystalline solar cells
Performance Tested against standard test conditions
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JIBS GROUP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from JIBS GROUP at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Managing Director
Mr. Jitendra Solanki
Address
Plot No.134-135, Arcade silver, New Palasia, Indore, Madhya Pradesh, 452001, India
Report incorrect details








































