
Classic Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Power Output | 250W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x992mm |
| Cell Efficiency | 17% |
| Weight | 20kg |
| Usage | Residential/Commercial power generation |
| Warranty | 25 years |
| Features | Solar Power, Clean Energy, High Efficiency, Durable, Cost-Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Classic Technologies has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Classic Technologies at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1997
GST NO
03AJJPK2342M1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03AJJPK2342M1Z9
Ludhiana, Punjab
PROPRIETOR
Mr. Arun Chaudhry
Address
Shop Number-16, Sidhu Market, Model Gram, Kochar Market Chowk, B/S National Insurance, Ludhiana, Punjab, 141001, India
Report incorrect details










































