
U R Solar Panels - Silicon 1650x990 Mm, 300w Monocrystalline | Energy Efficient, Renewable Energy, Low Maintenance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 300W |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Open Circuit Voltage | 40V |
| Short Circuit Current | 8A |
| Material | Silicon |
| Usage | Residential and commercial power generation; Off-grid applications. |
| Features | Solar Power, Energy efficient, Renewable Energy, Cost effective, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, U R ENERGY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from U R ENERGY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Marketing Executive
Mr. V V Patel
Address
B-2/9th floor, Palladium, B/H- Divyabhaskar Press, S G Highway, Ahmedabad, Gujarat, 380015, India
Report incorrect details










































