
Solar Panel Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
R. K. Gupta Agencies
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 100W-300W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1000x500mm |
| Weight | 10-20kg |
| Operating Temperature | -40°C-85°C |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Residential/Commercial Power generation |
| Features | High efficiency, Long lasting, Low maintenance, Impact resistant, Durable panels |
Company Details
R. K. GUPTA AGENCIES PVT. LTD., Established in 1995 at Rohtak in Haryana, is a leading service provider of Solar Products & Equipment in India. R. K. GUPTA AGENCIES PVT. LTD. is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Solar Products & Equipment, R. K. GUPTA AGENCIES PVT. LTD. has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Solar Energy System, Solar Panel Module, Solar Plants, etc.
Focusing on a customer-centric approach, R. K. GUPTA AGENCIES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from R. K. GUPTA AGENCIES PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, R. K. GUPTA AGENCIES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from R. K. GUPTA AGENCIES PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
30
Establishment
1995
GST NO
06AAECR0009B1Z6
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAECR0009B1Z6
Rating
Rohtak, Haryana
Director
Mr. Rajesh Gupta
Address
141, IDC, Hissar Road, Rohtak, Haryana, 124001, India
Solar Products & Equipment in Rohtak
Report incorrect details





















