
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
20
In Stock
Product Specifications
| Cable Length | Varies by model |
| Color | Blue |
| Dimension (L*W*H) | Depends on panel type |
| Features | Eco-friendly renewable energy source durable |
| Input Voltage | 12V-48V |
| Installation Type | Ground-mounted or rooftop installation |
| Maintenance Type | Low maintenance |
| Material | Durable build material specifics not available |
| Max System Voltage | 1000V |
| Number of Cells | Not applicable (specific for solar panels) |
| Operating Temperature | -40A C to 85A C |
| Output Voltage | Varies by inverter type |
| Power | Power specifications not mentioned |
| Product Type | Other |
| Size | Depends on manufacturer specifications |
| Switch Mode | Off-grid or on-grid |
| Type Of Technology | Photovoltaic (PV) |
| Warranty | 25 years |
| Weight | 15-25 kg per panel |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NETWORK TECHLAB (INDIA) LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from NETWORK TECHLAB (INDIA) LIMITED at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
650
Establishment
1996
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AABCN2665A1ZT
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Certification
An ISO 27001:2013 Company
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABCN2665A1ZT
Mumbai, Maharashtra
Marketing
Mr Keval Dharamshi
Address
No. 41, Sarvodaya Industrial Estate, Off Mahakali Caves Road Opposite Paper Box, Andheri East, Mumbai, Maharashtra, 400093, India
Solar Products & Equipment in Mumbai
Report incorrect details






























