
Solar Batteries - Superior Quality, Advanced Technology | Rugged Design, Hassle-free Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery Type | Lead-Acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Dimensions | 500x300x200 mm |
| Weight | 35 kg |
| Warranty | 2 years |
| Usage | Solar energy storage for off-grid systems and backup power |
| Features | Reliable Power, Long Lifespan, Easy Install, Durable Design, Cost-Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UNIK TECHNO SYSTEMS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from UNIK TECHNO SYSTEMS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AMIPP7763K1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AMIPP7763K1ZA
Pune, Maharashtra
Director
Mr. Ramesh Natarajan Kailad
Address
J-52/4, MIDC Bhosari, Pune, Maharashtra, 411026, India
solar battery in Pune
Report incorrect details







































