
Solar Ac Distribution Box - Metal Base, 1.6mm Thickness | White Painted Finish
Price: 150000.00 INR / Piece
(150000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Surface Color | White |
| Panel Type | Outdoor / Wall Mounted |
| Rated Current | 40A / 63A |
| Control System | Manual |
| Way | 4 Way |
| Protection Class | Class I |
| Components | MCB, SPD, Terminal Block, MCCB, Indicator |
| Cabinet Material | Metal Sheet |
| Operating Voltage | 415 V AC |
| Features | Weatherproof, Rust Resistant, Easy Installation |
| Rated Insulation Voltage | 690 V |
| Base Material | Mild Steel |
| Current Rating | 63A |
| Rated Operation Voltage | 415 V |
| Cover Material | Other, Powder Coated Steel |
| Cooling System | Natural Air Cooled |
| Protection Level | IP65 |
| Thickness | 1.6 Millimeter (mm) |
| Connectivity Type | Cable Gland |
| Product Type | Other |
| Material | Metal Base |
| Surface Finish | Painted |
| Standard | IEC 61439-1/2, IS 8623 |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Frequency (MHz) | 50 Hz |
| Maximum Output Current | 63A |
| Dimension (L*W*H) | 300 x 400 x 150 mm |
| Application | Solar Rooftop, Industrial, Commercial |
| IP Rating | Other, IP65 |
| Display Type | Other, LED Indicator |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 150000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 10 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Surface Color | White |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Brand Name | MAVEN AUTOMATION |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Maven Automation is a diverse Engineering company that specializes in Trunkey Projects and Control & Automation Panels. Also having a good technical background with high profile technical staff with huge experience.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
15
Establishment
2011
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AATFM9159K1ZG
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AATFM9159K1ZG
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr Jainik Gondaliya
Members since
11 Years
Address
Plot No. 298 Road No.4, Sardar Patel Ring Rd, Kathwada GIDC, Kathwada, Ahmedabad, Gujarat, 382415, India
Control Panel Boards in Ahmedabad
Report incorrect details






























