
Industrial Soil Testing
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Global Test House
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Soil Tester |
| Dominant Color | Gray |
| Sample Size | Variable |
| Test Methods | ASTM D |
| Accuracy | +/- 2% |
| Power Requirements | 220V |
| Dimensions (LxWxH) | 150x80x100cm |
| Usage | Chloride, electrical resistivity, organic matter, sulphate content testing for chemical stabilization assessment and swelling/shrinkage indication. |
| Weight | 150 kg |
| Warranty | 1 year |
| Features | Accurate results, Fast testing, Expert analysis, Cost-effective, Reliable data, Easy payment |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Service Provider
Employee Count
10
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Director
Mr Sangeeta Singh
Address
No. A-11, Naresh Park Extn., Near Vijaya Bank, New Delhi, Delhi, 110015, India
Report incorrect details










