


Siemens Simatic S7-300 Cpu
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Siemens
In Stock
Product Specifications
| Connector Type | Screw/Plug Terminals |
| Operating Temperature | 0AdegC to +60AdegC |
| Efficiency | High Processing Efficiency |
| Surface Finish | Matt |
| Shape | Rectangular |
| Humidity % | 5% to 95% (non-condensing) |
| Insulation Material | High Quality Plastic |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Overheating Protection | Other, Internal Thermal Monitoring |
| IP Rating | IP20 |
| Feature | Modular Expansion, Integrated Diagnostics |
| Product Type | PLC Central Processing Unit (CPU) |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| Protection Level | Other, Enhanced EMC Protection |
| Frequency (MHz) | 8aEUR"16 MHz (Processor Speed) |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Approx. 5 W |
| Output Type | Digital/Analog (Depends on module used) |
| Color | Dark Grey |
| Dimension (L*W*H) | 125 mm x 40 mm x 130 mm |
| Weight | Approx. 0.3 kg |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Phase | Single Phase |
| Size | Standard Compact |
| Material | Industrial-grade Plastic, Metal Circuitry |
| Connection Type | Screw/Plug-in Terminals |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details

































