
Stainless Steel Semi-automatic Multi-head Weigher - 36x18x24 Inches, 30-80kg/hour Capacity, 1.5 Hp Power, Food Processing Applications
Price: 41300.00 INR / Unit
(35000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
45000.00 INR / Unit
Weight :
80.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other, White & Green |
| Product Type | Semi Automatic Namkeen Mixer Machine |
| Type | Other |
| General Use | Namkeen Mixer |
| Material | Stainless Steel |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other |
| Capacity | 100-150 Kg/day |
| Weight (kg) | 80.00 Kilograms (kg) |
| Automatic Grade | Manual |
| Computerized | No |
| Drive Type | Mechanical |
| Automatic | Yes |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Free Stand |
| Voltage | 220-240 Volt (v) |
| Dimension (L*W*H) | 36X18X24 Inch (in) |
| Warranty | 1year |
| FOB Port | dadri,noida |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Week |
| Delivery Time | 15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | wooden,plastic wrapperShipping cost extra. |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 100 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Color | Other, White & Green |
| Weight | 80.00 Kilogram |
| Pkg Box Breadth | 18.00 in |
| Shipping Type | free |
| Price Type | fixed |
| Max Quantity | 100 |
| Pkg Box Height | 24.00 in |
| MRP | 45000.00 INR |
| Brand Name | gs packaging machine |
| Min Quantity | 1 |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 36.00 in |
| Price | 35000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Automation Grade : Semi-Automatic
Capacity (pouch per hour) : 30-80kg
Machine Power : 0-1 HP, 2-3 HP, 1-2 HP
Dimension : 36X18X24 Inches
Phase : single
Speed : 40
Power : 1.5
Condition : New
Material : ss304
Power Consumption : 1.2
Power Source : ELECTRIC
Voltage : 220
Weight : 80.00
Material of Construction : SS304
Power Supply : electric
Warranty : ONE YEAR
Usage/Application : FOOD PROCESSING
The multi-head weighers can be used to fill:
Flowpack packs (vertical form fill seal machines)
Trays (thermoforming machines)
Pre-formed trays or cups (heat sealing machines)
Containers (container producing machines, vertical cartoners)
Advantages:
High overall line speed
Reduced number of broken products
High degree of weighing accuracy
High degree of operating flexibility
May be used along with existing lines
Maximum hygiene due to easy sanitation as it is constructed in stainless steel AISI 304 with rounded corners, which protect against water ingress
Reduction in overall cost of line
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09ADEPA0702C1ZI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09ADEPA0702C1ZI
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr Mohammad Gulshan Ali
Address
C-106, Sector 10, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
namkeen mixture machine in Noida
Report incorrect details



































