





Semi Automatic Eto Sterilizer - Application: Industrial
Price: 550000.00 INR / Unit
(550000.00 + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 220-440 Volt (v) |
| Material | Metal |
| Operate Method | Automatic |
| Product Type | Semi Automatic ETO Sterilizer |
| Application | Industrial |
| Outer Size | 1300 mm (L) x 800 mm (W) x 1700 mm (H) |
| Compressed Air | 6-7 Bar (Dry and Oil Free) |
| Door Type | Single/Double Door (Manual Swing) with Silicon Gasket |
| Outer Trolley | Stainless Steel 304, Heavy Duty |
| Inner Trolley | Stainless Steel 316, Removable |
| Spraying Piping | SS 316 with Spray Nozzle Arrangement |
| Steam | External Steam Supply Needed (0.5-1.5 Bar) |
| Sterilizing Temperature | 37C to 55C |
| Sterilization Time | 1 - 4 Hours (Adjustable) |
| Temperature Scope | Ambient to 60C |
| Piping System | SS 316, GMP Compliant |
| Insulation | Mineral Wool with SS Cladding (50 mm Thickness) |
| Net Weight | 900 kg approx. |
| Recording Parameters | Digital/Printer Output: Temperature, Pressure, Humidity, Cycle Time |
| Spraying Mode | Auto/Manual with Timed Cycles |
| Type | Semi Automatic |
| Working Temperature | Up to 60C (Maximum) |
| Power Consumption | 3 kW - 5 kW (Depending on Model) |
| Chamber Size | 1000 mm (L) x 500 mm (W) x 500 mm (H) |
| Design Pressure | 2.0 Bar |
| Working Pressure | 1.5 Bar |
| Design Temperature | Up to 70C |
| Heat Uniform | 2C Uniformity throughout Chamber |
| Valves | SS Pneumatic/Electrical Operated Valves |
| Chamber Thickness | 6 mm SS 316 |
| Main Domestic Market | All India |
| Delivery Time | 20 Days |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Unit | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Price | 550000.00 |
| Selling Price | 550000.00 |
| Brand Name | STAR TECHNO ENGINEERING PRIVATE LIMITED |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Is Freight Charges | |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, STAR TECHNO ENGINEERING PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Autoclaves & Sterilizers in bulk from STAR TECHNO ENGINEERING PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAWCS1090H1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAWCS1090H1Z0
Kharkhoda, Haryana
Director
Mr Balwan Singh
Address
Gopalpur Road, Kharkhoda, Sonipat, Kharkhoda, Haryana, 131402, India
eto sterilizer in Kharkhoda
Report incorrect details



























