
Rop Dram
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Akshar
In Stock
Product Specifications
| Electric Hoist | Included |
| Traveling Speed | 20 m/min |
| Brake | Electromagnetic Brake System |
| Emergency Stop | Other, Available |
| Color | Yellow / Customized |
| Gearbox | Helical Gear Reducer |
| Application | Cranes, Hoists, Heavy Lifting |
| Condition | New |
| Load Capacity | Up to 20 Ton |
| Max. Lifting Height | Up to 30 m |
| Max. Lifting Load | Varies as per model |
| Rated Lifting Moment | Depends on configuration |
| Span | 3~30 m |
| Lifting Mechanism | Rope Drum Type |
| Lifting Speed | 5~20 m/min |
| Operating Mode | Pendant, Remote or Cabin |
| Power Supply | 3-Phase AC |
| Voltage | 220V/380V/415V, 50/60 Hz |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
If pristine quality is one of the main potential features you seek in your industrial products than, Akshar Industries can easily fulfill all your requirements. We offer products like Belt Pulley, Gear pinion, Rope Guide Pulley, Industrial Rope Pulley and Industrial Rope Drums of pristine quality. Being a prolific manufacturer, supplier and service provider for all kinds of needs related to the products mentioned above and precision job work, we have been operating and fulfilling the needs of the industry since 2016. Our experience over the years has allowed us to better understand the unique needs of our customers and provide profound solutions. To ensure each one of our product is fit for immediate use, we thoroughly test them on every stage of production. To support our customers in the competitive market, we price all our products most economically, helping clients generate additional
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
4
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BCQPP5511A1ZV
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BCQPP5511A1ZV
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Harshad Patel
Members since
4 Years
Address
136, Karnawati Estate, B/h. Royal Hotel, S.P. Ring Road, Odhav, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
Report incorrect details





















