


Portable Room Heater - Quartz Material, 800w Power | Energy Saving, Instant Heat With Safety Features, Compact Design
Price: 767.00 INR / Piece
(650.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1300.00 INR / Piece
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
10
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Room Heater |
| Dominant Color | White |
| Power | 800W |
| Heat Settings | Two |
| Safety Features | Tip-Over Switch |
| Material | Quartz |
| Dimensions | Variable |
| Weight | Variable |
| Usage | Room heating, supplemental heating, personal warming |
| Features | Instant Heat, Warm Glow, Tip-Over Safety, Compact Design, Easy Portability, Two Heat Settings, Energy Saving |
| Supply Ability | 500 Per Day |
| Delivery Time | 4-5 Days |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Breadth | 12.00 cm |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces, Piece/Pieces, Piece/Pieces |
| MRP | 1300.00 INR |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Stock Quantity | 1000 |
| Price | 650.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 12.00 cm |
| Brand Name | Signature |
| Unit Type | Piece/Pieces, Piece/Pieces, Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Pkg Box Length | 16.00 cm |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | free |
| Returnable | No |
| Packsize | 10 |
| Price Type | fixed |
| Max Quantity | 100 |
| GSTIN | 18% |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
High quality quartz elements for efficient heating,
Two heat settings 400w/800w for Maintaining desired room temperature,
Automatic Power off in case of tip over for safety,
Front grill for enhanced safety,
Smart carry handles on both sides for easy portability
Company Details
We are third party manufacturing - Importer Exporter, Trading & Wholesale supplying Electronics Home and kitchen appliances smart gadgets, Mobile accessories branded and non branded. Make your own Brand smart Led tv, home theatre, Home and kitchen appliances Smart Gadgets (OEM) Start Business with us and get 50-60% ROI being our local partner at your local area. If you wanna grow your business idea we will provide you solution of how to marketing branding & sales increase , profit multiply and tips offer via Digital & physical way Through our IT expert team
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AOLPK2235A1ZE
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AOLPK2235A1ZE
Delhi, Delhi
Manager
Mr. Ranjan
Address
Plot No. 283/293, Sector 3, Bawana Industrial Area, Delhi, Delhi, 110039, India
electric room heaters in Delhi
Report incorrect details









































